Invalidní a senior koupelnový program

Koupelny se mění podle věku svého uživatele!

 

ptacek

Výrobci myslí i na imobilní, invalidní a hendikepované občany.

Pokud budujeme svou první koupelnu, možná si ani neuvědomíme, že s postupem času bude koupelna potřebovat změny, a to jak vybavením, tak dispozicí. Možná se s prvními připomínkami setkáme, pokud k nám na návštěvu přijedou prarodiče. Zhruba pětina populace je v seniorském věku a s přibývajícími léty bývá mnohdy nutné sociální zařízení přizpůsobit snížené hybnosti, popřípadě zdravotnímu postižení. Někdy stačí ale autonehoda, úraz, nemoc a jsme rázem postaveni před nutnost změny.

I malý schůdek může být problém

Teprve, když se setkáme tváři v tvář zásadnímu zdravotnímu handicapu, popřípadě, když se v pozdějším věku zhorší mobilita, je nutné přistoupit ke změnám v koupelně, na toaletě i v dalších místnostech. Někdy je nutné přetvořit celou dispozici, jindy stačí jen drobné úpravy.

Vše, co je dnes zařazeno do invalidního a senior programu, splňuje přísné nároky na bezpečnost. Mnohdy bývají použité jiné materiály s ohledem na vyšší nároky méně pohyblivých osob.

Přístup k úpravám je individuální

Nabídka pro méně pohyblivé a zdravotně postižené občany je poměrně pestrá. Někdy je nutné potřeby konzultovat s lékaři, ortopedy, pečovateli, zkrátka odborníky na problematiku postižení. V neposlední řadě bývá i nutná porada s odborníkem na instalace, popřípadě stavařem (v případě větších zásahů). Důležité je důmyslným řešením prostoru i jeho vybavením zpříjemnit a ulehčit pohyb, usnadnit přístup a postiženým uživatelům pomoci lépe zvládat běžné úkony.

Volný prostor umožňuje lepší pohyb

Podle druhu postižení se setkáváme s tím, že senioři či invalidé se po bytě pohybují s podpůrnými pomůckami. Od francouzských holí, přes chodítka až po invalidní vozíky. Důležité je mít celý bytový prostor v jedné rovině, bez prahů, schůdků a překážek. Individuálně lze pak přistupovat k využití pračky a dalších spotřebičů. Zmizet by mělo vše nepotřebné či obtížně přístupné, jako poličky, dekorace, skříňky a podobně. Naopak by měla přibýt madla, a to jak před koupelnou, toaletou, tak i na místě samotném. Zpravidla vanu nahrazuje bezbariérový sprchový kout s protiskluzovou podlahou, které lze doplnit sedátkem a madly. Sedátko může být sklápěcí, rovněž i madla.
Ani ten, kdo nechce oželet vanu, má několik možností. Někteří výrobci totiž nabízejí speciální vany s dvířky, popřípadě do některé vany lze dvířka dodělat dodatečně prostřednictvím specializované firmy. Vanu, pokud to dovolí stavební úpravy, lze částečně zapustit do podlahy. Dno vany by mělo být protiskluzové, do vany lze umístit kromě madla i mobilní závěsné sedátko, případně elektrický sedák.
Umyvadlo by mělo být závěsné, vykrojené. Vyrábí se i umyvadlo s úchyty, kde se může vozíčkář lépe přidržet, nebo přitáhnout a samozřejmě vjet pod něj. Také podlaha vyžaduje dlažbu s protiskluznou úpravou. Pohyb je tak bezpečnější i v případě mokré podlahy. Vedle umyvadla je vhodné namontovat vodorovné madlo, které může být pevné i sklopné. Handicapovaný se tak může pohodlně opřít. Nad umyvadlem pak musí být zrcadlo, buď ve snížené rozhledové výšce, nebo sklopné (pomocí ovladače či mechanicky).

Kam až dosáhneme

Je důležité, aby vozíčkář dosáhl na veškeré funkční vybavení koupelny z vozíku. Proto se doporučuje umístit veškeré vypínače a zásuvky, držadla, madla, splachovače a baterie ve vyhovující výšce rukou sedícího na vozíku, což je podle normy 60 až 120 cm od podlahy. Podobné je to i v případě osob pohybujících se například s chodítkem, kde musí mít umístěné tyto prvky dle jejich možností.
Velmi pomůže, když jsou světla i další zařízení řízené senzory, například splachování či ovládání vodovodní baterie. Speciální vodovodní baterie mají prodloužené ovládací páky, ramínka, popřípadě i výpustě. Vhodné je použít do sprchového koutu i termostatickou baterii kvůli lepší regulaci teploty vody.
Také toaleta by měla mít jinou konstrukci, především výšku. Pokud to stavební situace dovolí, doporučujeme použití speciálních montážních rámů. Ty jsou určené pro instalaci nejen toalety, ale i koupelnových madel a vedou ke zvýšení pevnosti celého systému. Při použití montážních rámů lze madla instalovat i před nosnou stěnu, nebo do sádrokartonové konstrukce bez rizika poškození stěny. Sedátko záchodové mísy by mělo být umístěno ve výšce 42 až 50 cm nad úrovní podlahy. A opět by zde neměla chybět sklopná madla, tentokrát po obou stranách. Doporučuje se, aby přední hrana klozetu byla umístěna alespoň 70 cm od zadní stěny. Ideálním řešením tělesné hygieny pro seniory a pohybově omezené uživatele jsou sprchové toalety, popřípadě specializovaná sedátka s funkcí oplachu.

Nabídku aktuálních produktů pro invalidní a senior program si můžete prohlédnout v našem katalogu, v přehledu produktů níže nebo na jednom z našich více jak 55 studií koupelen Ptáček v ČR.

Vyberte si z naší široké nabídky skladových zásob pomůžeme Vám vytvořit bezbariérový prostor s důstojnou elegancí.

Nebojte se na nás obrátit, pomůžeme Vám najít inspiraci i pro Váš domov? Udělejte první krok a sjednejte si u nás nezávaznou schůzku.

Výběr produktů z invalidního a senior programu:

Zobrazeno 61 nalezených produktů

*Uvedené ceny zahrnují 21% DPH a jsou platné pouze pro prodej koncovému spotřebiteli při platbě v hotovosti nebo převodem před dodávkou. Záruční dobu stanovuje výrobce. Fotografie jsou ilustrační, změna nabídky i cen vyhrazena.

Zobrazeno 61 nalezených produktů

*Uvedené ceny zahrnují 21% DPH a jsou platné pouze pro prodej koncovému spotřebiteli při platbě v hotovosti nebo převodem před dodávkou. Záruční dobu stanovuje výrobce. Fotografie jsou ilustrační, změna nabídky i cen vyhrazena.